Turbūt kiekvienas, kuriam yra tekę rašyti, trumpam stabteli prie straipsnio pavadinimo. Kartais jis gimsta spontaniškai, o kai kada reikia ne juokais panaršyti po smegenų pusrutulių archyvą. Kadangi šį kartą bandau sujungti du į vieną, tai ir pavadinimas išėjo „hibridinis“. Toji dviejų sąjunga rašinio turinį turėtų paversti ne tik teorine ar nuspėjama šamų tyrinėtojų prielaidų mišraine, bet ir naudingu mano sukaupta praktika grįstų žinių patiekalu. Tarptautinių žodžių žodynas paaiškina: „kvãkeriai [angl. quake – drebėti; pavadinimas kilo iš to, kad per bendras pamaldas sektos nariai, apimti mistinės ekstazės, ima drebėti], protestantų sekta“. Ir ką gi šis žodis turi bendro su tuo, apie ką rengiuosi rašyti? Jei nekildintume šio žodelio iš anglų kalbos, tai būtų bene trumpiausias žodis, tinkantis meškeriotojui, viliojančiam šamus kvaklės pagalba, įvardyti. Bene gegužės mėn. žurnalo numeryje perskaičiau straipsnį „Kvaklė – geriausias būdas privilioti šamą?“, kuris baigiasi žodžiais „...nors galbūt ir Lietuvoje gyvena koks nors tikras kvakintojas?“. „Nelimpa“ man toks pavadinimas niekaip, ne ką geriau atrodo ir kitos priesagos, pridėtos prie žodžio „kvaklė“ bandant sugalvoti naujadarą – nei kvaklėtojas, nei kvaklininkas, nei kvakliautojas neskamba ir tiek Turbūt nuo gegužės mėnesio ir esu to straipsnio „iškvakintas“ parašyti apie šį žūklės būdą plačiau, nes straipsnio autorius šioje žūklėje, matyt, dar yra „kvaklius“, informaciją rinkęs iš užsienio spaudos ar interneto, bet tikrai ne iš savos patirties.
Galbūt rašau kiek pavėluotai, bet mano šamų žūklės sezonas šiemet baigėsi neįprastai vėlai, lapkričio pabaigoje. Likimas lėmė du šimtus dienų praleisti prie
Dabar, kai meškerės iki kovo mėnesio ilsisi, pats laikas paimti plunksną į rankas ir pabandyti padėti jums, mieli sektos nariai ir žūklės bičiuliai. Karpių žvejybos ir kai kurių šamų žūklės būdų aprašymus atidedu į šalį tiems, kurie norėtų to išmokti tiesiogiai atvažiuodami pas mane į svečius Ispanijon, o šamų viliojimą kvakle kilstelkim į naują lygį, kadangi tai – neabejotinai įdomiausias ir sėkmingiausias būdas mūsų šalyje iš arčiau susipažinti su Jo Didenybe. Dar reikėtų parašyti, kad rogės ruošiamos vasarą, taigi kvakles ir kito sezono šamų žūklės išvykų planus padėsiu jums ruošti žiemą.
Pradžioje trumpai apie skaitytą straipsnį, apie tiesas ir mitus. Vienus mitus norėtųsi sugriauti, o išsakytas teorines tiesas paversti naudingomis žūklėje. Būtent to straipsnyje ir pasigedau – praktiško mokslininkų žinių pritaikymo žvejojant šamus, o kadangi tikslingai ir net maniakiškai renku visą informaciją apie šių žuvų gyvenseną jau penkerius metus, tiek pat laiko gaudau juos naudodamas kvaklę, tikiuosi, jog mano patarimai bus naudingi. Dėkingi turėtume būti ir minėto straipsnio autoriui už įdirbį renkant iš užsienio šaltinių medžiagą, už tai, kad, nors ir nepraktikuodamas šio žūklės būdo, iš „oro“ sukurpė straipsnį ir, berods, dažniau žvejodamas šamus, galėtų būti lygiaverčiu mūsų sektos nariu. Tikiuosi, keli naudingi patarimai paskatins kolegą taip ir pasielgti.
Ar tikrai geros akys šamui nebūtinos? Tikrai, jis sėkmingai išgyventų ir apakęs. Teko šį sezoną ištraukti keletą visiškai aklų ūsuočių, ilgesnių nei du metrai, ir kelias dešimtis vienaakių. Kai kurių akiduobės buvo iki galo užtrauktos oda ir nežinia, ar tai įgimta negalia, ar šamiško gyvenimo pasekmė. Kai šamų daug, per nerštą kovodami dėl patelių jie taip sužaloja vienas kitą, kad kūnas būna subraižytas lyg tarp dviejų sunkvežimių įstrigęs „Žiguliukas“, kai kurios žaizdos – gana gilios, o iš patelių kūnų mėsa tiesiog iškąsta gabalais. Teko matyti šamų nerštą viename
Gaudant kvakle šiltuose kraštuose svarbu išplaukti prieš saulėtekį, nes dieną, saulei esant zenite, pakalbinti šamai labai baidysis valties šešėlio, krentančio stačiai kaip tik ton vieton, kurion mes juos kvaklės garsais sukelsime. Pučiant silpnam vėjeliui ir bangelėms ritantis vandens paviršiumi galima sulaukti sėkmės, mat po vandeniu tiesus šešėlio spindulys išsiskaido i margą šviesos ir šešėlių spektrą. Pučiant stipriam vėjui joks vandens aitvaras negalės sustabdyti dreifo, todėl vienintelė galima išeitis yra išmesti iš valties ilgos virvės laikomą inkarą. Vietoje, aukščiau kurios mesite inkarą, turi būti šamų bei ribota upės tėkmė, antraip jūsų masalas bus srovės nuneštas nuo švino šonan, o kai valas vandenyje guli lygiagrečiai srovei, žymiai daugiau šansų, kad kylantis šamukas ūsais pirma susipažins su švinu ar pavadėliu, nei su siūlomais masalais. Tuomet, kai srovė stipri, teks šviną tvirtinti tiesiog aukščiau masalų, o metalą šamas, žinia, jaučia, ir kuo jo mažiau prie mūsų masalų, tuo geriau. Taigi šamas neblogai mato ir šviesos privengia, todėl, jei tik yra galimybė, saulėtą dieną žūklei rinkitės krantą, kuriame yra pavėsis (nors nedažnai randant upėje šamų buveines sąlygos leis rinktis būtent tą krantą – tai gali būti perdaug sekli ar dumblėta vieta, netinkama žūklei) jame ilgiau gerai kibs.
Apie žūklę kvakle naktį: pirmosiomis tamsos valandomis šamai būna aktyviausi ir dažniausiai priartėja prie siūlomų masalų ne nuo dugno, o, prikviesti kvaklės garso, atplaukia iš šono. Todėl poškindamas kvakle tarp serijų darau ilgesnes nei 10 s pauzes, mat šamai jau patys sukilę į paviršių maitintis, ir persistengt negalima. Šamai labai gerai skiria viliojantį kvaklės garsą nuo įtartino triukšmo, kurį galima sukelti bet kaip kvakle taškant vandenį arba tai darant per dažnai. Vidurnaktį šamai dažniausiai nustoja maitintis (būna išimčių, bet jas narpliot net ir man sudėtinga, tiesiog kartais jiems „užeina“). Vertėtų atkreipti dėmesį į tai, jog bet koks šviesos šaltinis esantis valtyje ar ant jūsų kaktos skleidžia nežymią šviesą ir po vandeniu, o pagal tai šamas gali įžiūrėti valties kontūrus. Juolab kad gaudant naktį, šamus reiktų vilioti viršutiniame vandens sluoksnyje. Jei dieną įprastai masalus laikau 1/3 atstumo nuo dugno, tai naktį 1/3 gylio nuo paviršiaus.
Atsakyti į klausimą – kokiam gylyje geriausia laikyti masalus – nėra paprasta, bet iš mano patirties tai būtų vidurkis tarp tos dienos pirmųjų sukeltų šamų aukščiausių pakilimo amplitudžių. Pvz.: jei 12 metrų gylyje pirmasis šamas kilo 6 metrus, antrasis 5 metrus, o trečiasis pasikėlė nuo dugno vos 3 metrus, vadinasi, vertėtų kelias valandas laikyti masalus 4–5 metrai virš dugno. Jei visi šovė aukštyn kaip išprotėję, ir echoloto ekrane piešiami siluetai nustojo kilti tik ties paviršiumi, tokią dieną verta pakelti masalus į 3–4 metrų gylį. Olandijoje gaudant šamus naktį, kelis kartus jie plaukiojo tiesiog po valtimi, o pakėlus masalus iki valties išsigandę šovė žemyn. Galbūt atsitiktinai iš nevilties pabandžiau „pagroti“ kvakle užgesinęs ne tik prožektorių, bet ir echoloto apšvietimą. Švinelį laikiau virš vandens, masalai buvo pusės metro gylyje, kai netikėtai meškerė sulinko. Tokiu „akluoju būdu“ sugavau ir daugiau šamų skirtingose šalyse. Pirmas signalas taip „atsijungti“ yra gylmačio ekrane iš šono, nedideliame gylyje atsirandantis tamsus debesis. Tada kuo tyliau ir greičiau išjunkite visą elektrifikaciją. Žibintuvėlį patarčiau naudoti apskritai kuo rečiau, tik keičiant masalus ar traukiant užkibusį šamą.
Apskritai šamų kilimus grubiai suskirstyčiau į tris kategorijas. Šliaužiojimas dugnu – pats neparankiausias mums, meškeriotojams. Tokiomis dienomis, kai šamai, vos vos pasikėlę nuo dugno, ekrane „paišo dešras“, laimikis būna ypač prastas. Pavykdavo sugaut tada, kai vienu metu pakeldavau kelis šamus, matyt, visgi jausdami konkurenciją net ir tuomet užkibdavo. Po šliaužiojimų seka „pakilimai“. Šį vaizdą ekrane mes dažniausiai ir matome, ir tada būtent nuo mūsų veiksmų labai priklauso, ar pagausime, ar ne. Visada geriausiai seksis gaudyti tąja meškere, kurios masalas yra arčiausiai kvaklės, todėl bent jau kvakeriui reikėtų turėti trumpą meškerykotį, ne ilgesnį nei 1,80 m. Su trumpesniu, netgi laikydami vienoje rankoje, (kita juk „kvaksime“) sugebėsite pakirsti. Labai svarbu, kad šamas, kildamas aukštyn, „neprašoktų“ masalų. Jei žuvis pakils aukščiau jūsų masalų, ir pabandysite pavėluotai suvynioti valą ir pakišti jai po nosimi, ji tiesiog pasibaidys. Tačiau laiku sureagavus į neįprastai stačią kilimo trajektoriją ir pakylėjus masalus iki menamo maksimalaus kilimo taško, sėkmė beveik garantuota. Negalima sekioti masalu šamo judesių pavėluotai, nieko nebus. Sėkmė įmanoma dar ir tada, kai jūsų masalas aukščiau, o šamas išrietė nugarą žemiau laikomo masalo. Tokiu atveju vertėtų nuleisti sistemėlę beveik iki pat šamo ir keliskart pokštelėt kvakle. Tomis dienomis, kai šamai aktyviai „kilnojasi“, būtinai atsiras vienas kitas, kuris ekrane išpaišys vertikalų „stulpą“, kokį dūmų pavidalu palieka kylanti raketa. Bloga žinia ta, kad mes galime tik nuspėti, į kokį aukštį jis pakils ir tame taške mūsų masalai turi atsidurti pirmiau nei šamas. Būna keletas dienų metuose, kai beveik visi šamai kyla lyg raketos (aš tuos kilimus taip ir vadinu – „raketa“). Tai pačios įsimintiniausios žvejybų akimirkos, nes masalą griebia iki 90 proc. žuvų. Pabandykite susirasti internete filmuką „Underwater attacks“ – vokiečių žvejų filmuoti kadrai po vandeniu leis geriau suprasti, kodėl kartais būna tiek daug „tuščių“ kibimų. Viena iš priežasčių gali būti ta, jog šamas savo ūsais, uodega ar kita kūno dalimi paliečia valą – tada jis dingsta iš kur atsiradęs. Kita priežastis, nuo kurios vaistų jau radau: šamas nečiulpia ir neragauja masalų juos apžiodamas, jis, priartėjęs per kelis centimetrus, staiga praveria ir užveria žiomenis, taip burnos link susidaro stipri srovė, kuriai negali pasipriešinti natūralios kilmės šamo maistas – jis tiesiog lyg vakuumine pompa yra įtraukiamas į burną. Mūsų gi masalas ne tik stovi vietoje, bet dažnai nuo šio „papūtimo“ kabliukai lieka gerokai tuštesni. Patarimas paprastas – virš masalų ant pavadėlio valo dviem mazgais pririškite 15 cm ilgio gumytę. Pavadėlio valą įtraukdami pro abu gumytės mazgus suformuosite valo kilpą, kuri šamui kimbant išsitiesins kartu su įsitempusia guma. Gumytę reikėtų naudoti ne didesnio nei 1 mm skersmens žvejojant sliekais, moliuskais ar kalmarais, o masalui naudojant varlę ar masalinę žuvelę – iki trijų kartų storesnę. Padarius šį atradimą, „tuščių“ kibimų išvengiu arba jų būna labai mažai.
Geriausia žūklė bus, jei atsidursite reikiamu laiku reikiamoje vietoje, su patikimais masalais ir įranga, tinkamai pasiruošęs. Kaip matote, sudėtinių dalių daug. Taigi pradėkime nuo pradžių. Geriausias laikas pradėti žūklę kvakle mūsų šalyje yra birželio pradžia. Jei ruduo šiltas, tokio šamų gaudymo sezonas tęsiasi iki pat spalio vidurio. Bet pasakyti taip apie geriausią laiką – tas pats, kas nepasakyti nieko. Kibimas sezono metu labiau priklausys nuo tos dienos oro. Jei žūklėje esate ne naujokai, tai šamų žvejybai vasarą oras geriausias toks, koks ir lydekų gaudymui, t. y. ne per daug saulės, kiek vėjelio ir debesiukų, pageidautina – šilta. Jei jau užeina liūtis su perkūnija, prieš ją ypač jaučiamas suaktyvėjimas. Po audros – jis ne toks didelis, bet didesnis nei vidutinis. Geriausios, kaip ir lydekoms, yra tokios dienos, kai šilta ir atrodo – tuoj tuoj lis. Staiga pakitus orams, o ypač atšalus, šamui reikia kelių dienų apsiprasti. Žodžiu, nieko naujo, išskyrus mėnulį. Toji blizganti kapeika ilgaūsiams daro žymiai didesnę įtaką nei kitiems plėšrūnams. Nors mano mokytojas tvirtino, kad kai mėnulis jaunas, laikas yra pats tinkamiausias, aš pastebėjau kiek kitokią tendenciją. Skirtingais metais geriausia kibimui mėnulio fazė nėra ta pati. Nesikeičia vienas dalykas – jei dažnai žvejojate, ir esant tam tikrai mėnulio fazei šamai kimba kaip išprotėję, tai lygiai po mėnesio tai kartosis ir tęsis apie savaitę. O štai per tą savaitę ir reikia sekti orų prognozes – kada bus šilčiausia, truputį debesuota diena, pūs lengvas vakarų ar pietvakarių brizas.
Gegužės mėnesio straipsnyje jau buvo rašyta apie šamų savybę reaguoti į vibraciją vandenyje. Ilgaūsiai iš tiesų sugeba atsekti praplaukusių žuvelių hidrodinaminius pėdsakus, aišku, jei srovė tam palanki. Kai draugo augintiniai būdavo maitinami karosiukais, ilgai stebėdavau, kaip šamukai baseinėlyje medžioja. Tiesiog neįtikėtina – šamai, sekdami iš paskos, beveik idealiai atkartodavo praplaukusios žuvytės trajektoriją. Taip apsukę paskui žuvelę kelis ratus, sustingdavo vienam taške. Kadangi baseine nebuvo kitų slėptuvių, plėšrūnai išsirinkdavo kurį nors baseinėlio kraštą, bet būtinai tą, į kurį maisto ieškanti žuvytė prieš tai kelis kartus snukučiu pabaksnojo ir buvo stabtelėjusi. Tada ramiai palaukdavo, kol kol kąsniukas „privažiuos“... Čypok! – ir viskas, tik karoso uodegos galiukas styro iš burnos lyg povandeninės gyvatės liežuvis. Kuo tai svarbu mums, kvakeriams, – aktyviau masalą šamai puls, jei pastebėję ekrane kylantį į kvaklės garsą sureagavusį plėšrūną, mes trumpais kilstelėjimais „atgaivinsime“ masalą, be abejo, tai turėtų būti geldelės arba naktiniai sliekai. Ginkdie to nedarykite šamui jau sustojus ir tyrinėjant masalus, čia jau kita taisyklė – jokių įtartinų judesių.
Kaip ir silpnai reginčių žmonių kiti jutimo organai yra ypatingai jautrūs, taip ir šamo klausa – išties jautri. Matyt, visų jutimo organų dėka jis yra ne tik labai smalsus, sumanus, bet ir labai atsargus grobuonis. Žvejojant kvakle reikia laikytis mirtinos tylos. Kartais užtenka krebždesio, kai nutirpusią koją bandai pastatyti valtyje į patogesnę padėtį, o šamas – niurkt žemyn ir daugiau nė krust. Nepatarčiau žvejojant naudoti metalinių valčių, jos ypač triukšmingos. Net ir guminės valtys guminiu dugnu šiuo požiūriu pranašesnės už valtis kietu dugnu. Bėda ta, kad iš valties minkštu dugnu labai nepatogu žvejoti keliems asmenims, o jei jau esate patogioje valtyje, pasiimkite tiek daiktų, kiek jums iš tikrųjų reikia – ir vietos sutaupysite, ir triukšmo mažiau. Išdėstykite visą įrangą valtyje taip, kad patogu būtų naudotis, dar geriau, jei viską susiruošite ir sudėliosite patogiai į savo vietas krante. Geriausia Lietuvoje naudoti du variklius: benzininis padės įveikti didesnius atstumus ieškant šamų, elektrinis geriausias manevravimui žūklavietėje. Beje, šamas, sureagavęs į kvaklės garsą, taipgi gali pasmalsauti, ar šį garsą sukelia jūsų variklis. Taip nutinka, kai pūstelėjus gūsingam vėjeliui elektriniu motoru bandoma valtį „ištiesinti“. Tuomet, jei vėjas per greitai plukdė virš perspektyvios vietos ar tiesiog nupūtė nuo jau pakilusio šamo, geriau nepanikuoti, nestabdyti dreifo varikliu, antraip pakilęs į paviršių ir įsitikinęs dirbtine žmogiškąja garso prigimtimi ūsuotasis gali visai išnykti iš jūsų akiračio. Pabandykite padėti kvaklę į šalį, tiesiog natūraliai „nusodinti“ šamą atgal dugnan ir tyliai apiplaukę pusračiu pakartoti procedūrą iš naujo. Nieko baisaus neatsitiks, jei spėsite pakoreguoti valties kursą varikliu šamui vos pradėjus kilti nuo dugno, tačiau jau sustojęs prie masalų ūsuotis į variklio garsą reaguos dvejopai: arba pasibaidys, arba kils dar aukščiau, link variklio keliamų impulsų.
Teorijų, kodėl šamas reaguoja į kvaklės garsą, yra ne viena. Išsakysiu tai, ką man pačiam teko patirti ir sužinoti, tačiau tai bus tik mano subjektyvi nuomonė. Gerokai prieš nuotykius Ispanijoje teko lankytis viename Belgijos muziejuje-akvariume. Ten ilgokai stebėjau akvariumą, kuriame plaukiojo mano dabartinių žūklių aistros objektas – šamai. Priėjus ir pasilabinus pagyvenusiam vyriškiui, tai priėmiau kaip įprastą vakariečių mandagumą. Tačiau iškart sekė klausimas, kodėl taip ilgai stebiu šiuos sutvėrimus. Teko trumpai paaiškinti, iš kur aš, koks mano hobis ir kodėl taip domina šios žuvys. Netrukus aš jau buvau vedamas laboratorijos link. Pasirodo, pavyko sutikti mokslininką, tyrinėjantį šamų elgseną jau dešimtį metų. Jo kabinete palei sienas buvo keturiais aukštais išdėstyti apie dvidešimt skirtingų dydžių akvariumų, kuriuose buvo auginami įvairaus amžiaus šamukai. Po kelių minučių uždaviau man labiausiai rūpimą klausimą: kuo tas kvaklės garsas ypatingas. Vietoj atsakymo profesorius įjungė į lizdą aparačiuką, kuris, kaip supratau, skleidžia elektromagnetinius dažnius, o galbūt ultragarsą. Ties n-tuoju dažniu nustojęs sukti rankenėlę, rankos mostu nukreipė mano žvilgsnį nuo aparato į akvariumus. Man ir „stalčius“ atsidarė, ir akys išsprogo, ir skruzdelės perbėgo vienu metu. Visuose akvariumuose šamai elgėsi kaip išprotėję, zujo nuo kampo iki kampo kažko ieškodami, nors dar prieš minutę ramiai gulėjo akvariumų dugne. Kaip paaiškino profesorius, kvaklės garsas vieną milisekundės dalį pasiekia būtent tą patį dažnį, kurį jis išgauna naudodamas aparatą. Tas dažnis ypatingai veikia žuvies nervų sistemą, priversdamas plėšrūnę aktyviai ieškotis maisto. Koks tai dažnis, negaliu parašyti
Apie geriausius masalus, įrangą, perspektyviausias vietas ir tinkamiausią gylį tęsiu pasakojimą kitame žurnalo numeryje.
Ir vis dėlto mes turime daug bendro su angliškojo žodžio „kvakeris“ reikšmės išaiškinimu. Iš tiesų, tai yra nauja besikurianti žvejų „sekta“, kuri rinkoje suformuoja naują segmentą šalia tokių senų „sektų“, kaip karpininkai ar muselininkai. Taip, mane apima mistinė ekstazė ir vidinis drebulys, kai ruošiuosi tokiai žūklei, o malda drąsiai būtų galima pavadinti žodžius, kuriuos kiekvienas kartojame užkibus ūsuočiui: kad tik neatitrūktų, kad tik ištraukčiau, kad meškerė ir valas atlaikytų, kad kabliukas neatsilenktų prašome per visų mūsų Viešpatį Šamą, amen.